Wypadki komunikacyjne, a terapia manualna/ rehabilitacja

Terapeutyczne właściwości masażu relaksacyjnego.
18 stycznia 2021
Show all

Dlaczego terapia manualna jest tak ważna w procesie zdrowienia po urazach i wypadkach komunikacyjnych oraz dlaczego powinna być stosowana?

 

Przy każdym urazie dochodzi do zmiany w napięciu mięśni, które bronią się przed uszkodzeniem m.in. struktur tkanki miękkiej, łącznej lub kostnej. Pomimo zachodzących reakcji obronnych ciała, nie zawsze uda się je obronić i dochodzi do urazu. Aby zapobiec negatywnym skutkom i przewlekłym dolegliwościom bólowym układu ruchu, należy poddać się celowanej terapii manualnej, eliminującej nagromadzone napięcia i zaburzenia toniczności mięśniowej. To dzięki niej aktywujemy struktury wyhamowane podczas zdarzenia i uspokajamy układ nerwowy.

 

Wypadki komunikacyjne należy traktować jako uraz fizyczny i psychiczny, ponieważ całemu zdarzeniu towarzyszą silne emocje i stres, często kończące się traumą. Z tego powodu, zaleca się współpracę psychologa i terapeuty / rehabilitanta w celu rozwiązania problemu dolegliwości bólowych, często będących skutkiem somatyzacji. Dzięki takiemu podejściu można raz na zawsze uporać się z dolegliwościami aparatu ruchu i znacznie poprawić swoje samopoczucie, nastrój i poziom energii, a także pozbyć się problemów ze snem, stanami emocjonalnymi oraz nadmierną reakcją na sytuacje stresowe.

 

To niezmiernie ważne, aby brać pod uwagę wszystkie aspekty przy planowaniu i prowadzeniu terapii.
Często sama praca nad miejscem urazowym nie wystarczy, ponieważ układ nerwowy jest na tak wysokich obrotach, że należy go wcześniej uspokoić i wyciszyć. Pamiętajmy, że nie żyjemy w szklanej kuli i dany wypadek nie jest jedynym czynnikiem wpływającym i zaburzającym nasze ciało i samopoczucie. Może być tym kluczowym, ale nie jest jedynym. Elementy życia codziennego łączą się ze sobą, a dawne, nierozpracowane urazy tylko dodają do efektu końcowego.

 

Wypadek komunikacyjny

Jako kierowca, wyobraź sobie zderzenie czołowe z innym pojazdem. Nawet jeśli wyjdziesz z niego bez szwanku, to doglądając sytuacji i przygotowując się do zderzenia, jesteś pod wpływem ogromnego stresu zagrożenia życia, a Twoje ciało wprowadza masę mechanizmów obronnych. Mięśnie przedniej taśmy ciała mogą zostać wyhamowane w celu odciągnięcia Cię od zdarzenia, Ty oczywiście nie masz możliwości ucieczki, będąc zamkniętym w jadącym pojeździe. Kumulacja emocji może przypaść na różne części ciała, głównie okolicy klatki piersiowej i głowy, a szarpnięcie pasa bezpieczeństwa lub wystrzał poduszek powietrznych tylko dodaje do urazu czynnik mechaniczny. To właśnie przez udział silnych emocji i elementu psychologicznego praca z osobami po wypadku komunikacyjnym może opierać się nie tylko o miejsca dotknięte urazem, ale także o element psychosomatyczny, a dolegliwości bólowe aparatu ruchu mogą wywodzić się właśnie z somatyzacji powypadkowej.

 

Sprawdź kiedy kwalifikujesz się na terapię manualną:

 

  • Kiedy brałeś/ aś udział w wypadku komunikacyjnym lub innym.
  • Kiedy doznałeś/ aś złamania, pęknięcia, stłuczenia lub silnych emocji związanych z wypadkiem / zdarzeniem.
  • Kiedy po wypadku rana zagoiła się, a pęknięcie zrosło (ok. 2-3 tyg. po zagojeniu tkanki).
  • Kiedy odczuwasz dolegliwości bólowe aparatu ruchu nieznanego pochodzenia, a na przestrzeni swojego życia doświadczyłeś / aś urazów (fizycznych i psychicznych), które nie zostały poddane procesowi rehabilitacji lub była to jedynie rehabilitacja NFZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.