Terapia manualna ciała w fizjoterapii

Czy dawny uraz może mieć wpływ na ciało i samopoczucie?
19 stycznia 2021
Oddech – jego znaczenie w procesie terapeutycznym
30 sierpnia 2021
Show all

Terapia manualna jest dosyć często stosowaną formą terapii wykonywaną przez fizjoterapeutów i terapeutów manualnych. Nie tylko skutecznie działa na aparat ruchu, ale także świetnie wpływa na układ nerwowy pacjenta, tonizując go i wyciszając.

Jak znaleźć źródło problemów zdrowotnych?

Dobrze poprowadzona terapia, o prawidłowo zlokalizowanym źródle problemu wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Konieczny jest w tym celu obszerny wywiad, a tutaj świadomość pacjenta o tym, jakie elementy mogą wpływać na jego ciało i samopoczucie są kluczowe, aby mogły zostać przez niego ujawnione w wywiadzie.

Testy diagnostyczne

Kolejnym elementem są testy diagnostyczne, które pomagają zlokalizować miejsca zaburzające toniczność mięśniową. Ogromnie ważnym elementem jest także zaangażowanie pacjenta, oraz jego wyedukowanie o problemie. Fizjoterapeuta używając różnych technik manualnych jest w stanie zmienić tonus mięśniowy danego obszaru. Dzięki pracy manualnej fizjoterapeuta może rozpracować wszelkie dolegliwości wynikające z wcześniejszych urazów lub operacji. Jest w stanie pomóc w bólach wynikających z przeciążenia układu ruchu i dysbalansu mięśniowego powstałego na skutek długotrwałej pracy w jednej pozycji np. siedząc przy komputerze, prowadząc pojazd itd. Sprawdź, kiedy terapia manualna jest zalecana.

Zabiegi manualne

Dzięki zabiegom bazującym na terapii manualnej fizjoterapeuta wpływa na ukrwienie obszaru, zwiększa przesuwalność tkanki w tym powięzi, co przyczynia się do poprawy wzorca całego ruchu. Może także mobilizować dane struktury i zwiększać ich ruchomość przez co ciało powraca do swojej naturalnej funkcji, dolegliwości bólowe ustępują, a samopoczucie polepsza się.

Nieuniknionym podczas pracy manualnej jest praca na wielu układach – naczyniowym, krwionośnym, limfatycznym, nerwowym. To właśnie dzięki tak całościowej pracy z ciałem, terapia manualna przynosi tyle korzyści i jest  nieoceniona w walce z wieloma dolegliwościami i dysfunkcjami narządu ruchu, tymi pourazowymi, jak i tymi nieznanego pochodzenia.

Ile kosztuje terapia manualna?

Terapia manualna kosztuje ok. 130 zł za wizytę, która trwa godzinę. Ze względu na konieczność przeprowadzenia szerokiego wywiadu podczas pierwszej wizyty, trwa ona półtorej godziny.

Sprawdź szczegółowy cennik terapii manualnej.

Komentarze są wyłączone.