Terapeutyczne właściwości masażu relaksacyjnego.

Wypadki komunikacyjne, a terapia manualna/ rehabilitacja
4 stycznia 2017
Czy dawny uraz może mieć wpływ na ciało i samopoczucie?
19 stycznia 2021
Show all

Właściwości masażu relaksacyjnego są bardzo szerokie, znacznie szersze niż mogłoby się wydawać…

 

Pierwsze co przychodzi nam na myśl to po prostu relaks, obniżenie napięcia i redukcja stresu.
I to wszystko się zgadza, tylko że my po prostu nie doceniamy roli i siły stresu w naszym życiu. Nie zdajemy sobie sprawy, na jakie dolegliwości lub stany chorobowe może wpływać nadmierny i przewlekły stres…
I właśnie o tym chce wam dziś więcej powiedzieć…

 

Masaż relaksacyjny, a jednostki chorobowe

 

Depresja – temat szeroki, trudny i co raz bardziej popularny, jak samo występowanie choroby. Depresja może mieć rożne przyczyny, jednak niezależnie od jej występowania wprowadzenie masażu relaksacyjnego, może dać niesamowicie efekty terapeutyczne.
Przez dotyk w naszym ciele wydziela się oksytocyna, hormon peptydowy, neuroprzekaźnik. Oksytocyna jest ściśle związana z układem nerwowym, syntetyzowana w podwzgórzu, natomiast magazynowana i uwalniana z tylnego płata przysadki mózgowej. Pełni m.in. funkcję jako neuromodulator, czyli substancja regulująca działanie naszego układu nerwowego. Jest niesamowicie ważna dla dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rola oksytocyny polega także na regulowaniu szlaków charakterystycznych dla innych neuromodulatorów np. dla dopaminy odpowiedzialnej m.in. za stany emocjonalne i prawidłowe wyższe stany psychiczne. W tym przypadku zarówno oksytocyna, jak i dopamina wpływają na tzw. ośrodek nagrody znajdujący się w mózgowiu, który jest odpowiedzialny za motywację i kontrolę zachowania. Co ciekawe, działanie oksytocyny jest regulowane przez inne hormony np. estrogeny, co sprawia, że wszelkie nieprawidłowości w układzie hormonalnym mogą skutkować zaburzeniem równowagi w funkcjonowaniu układu nerwowego człowieka.
Z tego powodu przy wszelkich zaburzeniach hormonalnych zaleca się masaż relaksacyjny, który odpowiednio dobrany, w łatwy sposób staje się masażem terapeutycznym.
Każdy dotyk, masaż, czy terapia manualna odpowiednio dobrane, będą stanowiły tonizujący bodziec dla układu nerwowego, hormonalnego i trawiennego. Ponieważ poziom stresu stricte wpływa na układ trawienny i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, stąd przy jakichkolwiek problemach gastrycznych masaż może okazać się nieocenionym narzędziem. Skoro to wiemy, możemy wykorzystać masaż relaksacyjny w celach terapeutycznych wielu różnych przypadłości, które mają swoje podłoże w przewlekłym stresie.

 

Myślę, że to najwyższy czas, aby ludzkość przestała zawierzać tylko farmacji i szybkim rozwiązaniom, a zwróciła się w kierunku metod znanych od tysięcy lat. Farmakologia to element doraźny, nie jest to rozwiązanie skuteczne i długoterminowe, w wielu przypadkach nie zapobiega dalszemu rozwojowi choroby, a na pewno nie zapobiega negatywnym skutkom przewlekłego stresu, o którego redukcję musimy dbać na co dzień.

Komentarze są wyłączone.